Ankara Saç Simülasyonu

            Ankara Saç simülasyonu için bir çeşit saç efektidir demek çok ta yanlış olmayacaktır. Saçların dökülmesi veya seyrelmesi halinde ortaya çıkan can sıkıcı görünümden kurtulmak için geliştirilen yöntemlerden biri olan saç simülasyonu daha çok estetik bir uygulamadır.

Saç simülasyonu genellikle seyrelme halinde tercih edilen bir yöntemdir. Ancak saç ekimi uygulamalarından sonra, hastanın transfere uygun yeterli saçının bulunmaması halinde kalan boşlukları doldurmak için de kullanılabilmektedir. İngilizcede Hair Follicles Simulation olarak tanımlanan saç simülasyonu konusundaki bilgileri yazımızda sizin için bir araya getirdik.

İnsan kafasında 90 ila 150 bin tel arasında saç bulunur. Saç kökü sayısı kişinin kafa büyüklüğüne, genetik özelliklerine, doğal saç rengine ve cinsiyetine bağlı olarak değişebilir. Örneğin koyu renkli saçı olan insanlarda, sarı saçlı insanlara göre daha az saç kökü ve teli bulunur. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla saç kökü vardır ve yine erkeklere göre kadınların saçı daha çabuk uzar.

Saç dökülmesinin çok sayıda sebebi vardır. Başta genetik faktörler olmak üzere; yaş, cinsiyet, şampuan-boya gibi kimyasal ürünler, stres, iklim, çeşitli hastalıklar, sık fön çektirilmesi, aşırı sıcak su ile yıkanma, ilaç kullanımı gibi sebeplerle insanların saçları olması gerekenden daha fazla ve çabuk dökülebilir.

Normal bir insanda günde 75 ila 150 tel arası saç dökülmesi normaldir. Bunun üzerinde ve sürekli görülen saç dökülmesi bir süre sonra saç seyrelmesine hatta kelliğe yol açar. Özellikle erkeklerde saç dökülmesi sonucunda ortaya çıkan kellik durumu, kadınlarda kellik olarak görülmese de seyrelmeye ve kafa derisinde boşluklara sebep olur. Her durumda saç dökülmesi ile açılan kafa derisi, can sıkıcı ve istenmeyen bir sonuçtur.

Saç dökülmesini engellemek ve yeniden saç çıkmasını sağlamak için kullanılan doğal veya kimyasal yöntemler olsa da, büyük kısmı sonuç vermez. Gelişen teknoloji ve tıp sayesinde saç dökülmesine çeşitli çözümler üretilmiştir. Saç ekimi bunlardan ilk akla gelenidir.

Ancak saç ekimi için uygun saç kökü olmayan, ekonomik olarak saç ekiminin maliyetini karşılayamayacak durumda olan, böyle bir operasyon yaptırmak istemeyen veya saç ekimi için yeterli kökü olmadığından hala belli bölgelerde açıklıkları olan insanların ikinci tercihi saç simülasyonu olmaktadır.

Saç simülasyonu yetişkin her erkek ve kadında rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir. Cerrahi bir müdahale değildir, ağrı hissedilmez, kolay ve hızlı bir uygulamadır. Sonuçların alınması için saç ekiminde olduğu gibi bir yıl beklemeye gerek yoktur. Saç simülasyonu yapıldığı anda görsel sonuç sağlar.

         Saç Simülasyonu Nasıl Yapılır?

Saç simülasyonunun ana mantığı, kişinin doğal saç rengine uygun pigmentlerin açık alanlara enjekte edilmesidir. Gerçek saç köklerinin doğal görünümünü elde etmek için derinin epidermal tabakasına doğal renkli mikropigmentler uygulanır.

Genel olarak 4-5 renk mikropigment vardır. Kişinin doğal saç rengine en uygun olanı seçilir. Kumral ve sarışın insanlarda farklı renklerde saç telleri olabildiğinden, doğal görünüm sağlamak için benzer birkaç farklı ton uygulanabilmektedir. Saç çizgilerinin belirlendiği, daha genç görünüm sağlayan, doğal bir görünüm yaratan saç simülasyonu, özellikle saçları seyrek veya seyrelmiş insanlar için inanılmaz çözümler elde edilmesine olanak sağlar.

Kişinin doğal saç rengine en uygun renkteki mikropigmentin, yine mikro düzeyde kalınlığı olan iğnelerle deri altına enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen saç simülasyonu, birer haftalık aralarla ve her biri 3 ila 5 saat arasında değişen seanslarla uygulanır. Seans sayısı kişinin saç durumuna ve talebine bağlı olarak değişir.

Saç simülasyonu, saç ekimi sonrası kafa derisinde meydana gelen izlerin kapatılmasında kullanılabildiği gibi doğum lekesi, yaralanma veya ameliyat izlerinin ortadan kaldırılmasına da müsait bir yöntemdir. Saçlı deri çizgisinin belirginleştirilmesi, gür ve dolgun saç görünümü kazandırılması ve saç naklinin görsel etkisini artırması bakımından cazip bir uygulamadır.

Ekonomik olarak saç ekiminden daha uygun olması da tercih edilme nedenlerinden biridir. Özellikle kadınlar ve saç ekimi sonrası etkiyi artırmak isteyen erkekler tarafından tercih edilen saç simülasyonu, doğru kişiler tarafından ve doğru renk seçimi ile gerçekleştirildiğinde tamamen doğal bir görünüm elde edilmesini sağlar. Dayanıklı boyalar kullanıldığı için uzun yıllar ilk günkü görünümünü koruyarak tekrarlama gerektirmeyen bir işlemdir.