Fue Saç Ekimi

         FUE saç ekimi saç ekimi için kullanılan yöntemlerden biridir. FUE saç ekimi, FUT saç ekim yönteminden sonra geliştirilen ve bugün için en popüler olan saç ekimi yöntemlerinden biridir. Getirdiği yenilikler ve sağladığı avantajlar bakımından daha fazla tercih edilen FUE saç ekimi hakkında kısa bir teknik bilgi verecek olursak;

FUE saç ekimi yönteminde, saçlı deriden 1 mm ve daha küçük çaptaki iğne benzeri aletlerle saç köklerinden foliküller ada olarak alınır. FUE motoru denilen bu yöntemde foliküler kese manuel olarak çıkarılmak zorunda kalınmaz. Bu da uygulamanın çok daha kısa sürede bitmesine imkan sağlar. Uçların kalınlığı değiştirilebildiği ve alet bir motora bağlı olduğu için doku derinliği standart hale getirilerek sürekli kontrol edilmesini gerek bırakmıyor ve bu saç kökünün zarar görmeden çıkarılmasını ve istenilen derinliğe yerleştirilmesini sağlıyor. Bu sayede istenilen sıklıkta greft alımı ve yerleştirilmesi çok daha kolay ve hızlı hale yapılabiliyor. Ayrıca kullanılan bu yöntem ile çoklu kökler parçalanmadan çıkarılarak yerleştirilebildiği için başarı şansı da hayli yükseliyor.

Aslında burada anlatılandan çok daha teknik ve detaylı bir işlem olan FUE saç ekimi, zor ve sabır isteyen bir uygulamadır. Lokal anestezi altında yapıldığı için hasta açısından beklemekten başka yapılması gereken bir şey olmasa da uygulamayı gerçekleştiren doktor ve ekibi için çok titiz bir çalışmayı zorunlu kılar.

FUE saç ekimi operasyonu hastanın transfere uygun saç köklerinin olup olmadığının incelenmesi ile başlar. Çünkü her saç ektirmek isteyene saç ekimi yapılabilir demek mümkün değil. Bazen kişinin transfere uygun saçı olmaz, bazen de çeşitli sağlık sorunları sebebiyle bu işlemin yapılması riskli görülür. Bu yüzden saç ekimi yaptıracak kişinin uzman bir doktor veya saç ekim merkezine müracaat ederek tetkik ve bazı testlerden geçmesi gerekir.

Eğer hastanın saç ekimi için herhangi bir engeli yoksa, transfer edilecek ve ekim yapılacak alanın modellemesine geçilir. Genellikle saçlı ense bölgesinden greft alımı yapılır. Ancak kişinin ense bölgesinde yeterli sayıda saç kökü yoksa yada transfere uygun değilse vücudunun başka bölgelerindeki uygun kökler de kullanılabilir.

Transfere uygun köklerin nerden alınacağı da belirlendikten sonra ekimin hangi bölgeye yapılacağı, saç çizgisi oluşturup oluşturulmayacağı, saçlar tamamen uzadıktan sonra nasıl görüneceği gibi detayları içeren bir modelleme gerçekleştirilir.

Uygulamadan önce greft alınacak alana lokal anestezi uygulanır. Belirlenen alandan çıkarılan saç kökleri kimyasal bir işleme tabi tutularak anestezi ile uyuşturulan ekim yapılacak alana yerleştirilir. FUE saç ekimi yönteminde kesi açılmadığı için herhangi bir kanama olmaz. Ancak kök çıkarılan ve yerleştirilen alanlarda çok küçük pıhtılaşmalar görülebilir.

         FUE saç ekimi, transfer edilecek kök sayısına bağlı olarak 3 ila 8 saat arasında sürebilir. Bu süre içinde hastanın bilinci açıktır ve hiçbir acı hissetmez.

Operasyondan hemen sonra hasta günlük hayatına dönebilir. İstisnai durumlar dışında saç ekimi yapılan hastanın hastanede kalması gerekmez. Uygulamadan sonra neler yapılması, nelere dikkat edilmesi, ilk yıkama, kullanılacak losyon ve şampuanlar ve diğer tüm konularda hasta bilgilendirilir. Operasyondan sonra belli periyotlarda doktor tarafından kontroller gerçekleştirilir ve günleri hakkında bilgilendirme yapılır.

FUE saç ekimi bugün için bilinen en güvenilir ve kalıcı saç ekimi yöntemidir.