Prp Saç Tedavisi

PRP saç tedavisi konusunda bilgi vermeden önce genel olarak PRP uygulamasının ne olduğunu anlatmak gerekir.

PRP; Platet Rich Plasma olarak ifade edilen işlemin kısaltmasıdır. Türkçeye “Zengin Trombosit İçerikli Plazma” olarak çevrilebilir. Kök hücre teknolojisinden yola çıkılarak geliştirilen bu yöntem kırışıklık, yara ve sivilce izleri, cilt yenileme ve saç tedavisinde de kullanılmaktadır.

PRP, kişinin kendisinden alınan kanın belli bir işleme tabi tutularak kırmızı kan hücrelerinden ayrılması ve trombositten zengin bu içeriğin kişinin uygulama yapılacak bölgesine enjekte edilmesidir. PRP ile alınan kan miktarı çok düşük olduğundan herhangi bir risk veya anemiye yol açmaz. Genellikle her uygulama için 10-15 cc kan alınır.

Alınan bu kan 8 dakika süresince 3000 devirli bir cihaz yardımı ile bileşenlerine ayrılır. DNA aktivasyonu sağlayan özel bir kit ile aktive edilen trombositler ve lökositlerin büyüme faktörü salgılamaları ve kök hücre göçü ile çoğalmalarını artırdığı ispatlanmıştır. Bu şekilde enjekte edildiği dokuda yenileme meydana gelir.

PRP yönteminin en büyük özelliği kişinin kendi kanından elde edilen bir madde olması sebebiyle hiçbir risk veya yan etki yaratmamasıdır.

PRP saç tedavisi de bu şekilde elde edilen PRP sıvısının uygulama yapılacak bölgelere enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir.

PRP saç tedavisi özellikle saç ekimi işleminden sonra, saç ekiminin etkisini artırmak ve saçların daha kısa zamanda ve sağlıklı çıkmasını sağlamak için yapılır. Ancak saçlarını güçlendirmek isteyen veya saç ekimi yaptırmadan önce saç dökülmesi konusunda önlem almak isteyen kişilere de rahatlıkla uygulanır. Bu yöntemin uygulanması için yetişkin olmak dışında herhangi bir şart aranmaz.

Eğer PRP saç tedavisi saç ekiminden sonra uygulanacaksa, operasyonun üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Saç ekiminden sonra PRP uygulaması yaptırılması doktorlar tarafından da önerilmektedir. Ancak ne kadar süre sonra yaptırılması gerektiği konusunda operasyonu yapan doktordan görüş alınması daha doğru olacaktır.

PRP saç tedavisi, yoğun saç dökülmesi sorunu olan kişilere de uygulanır. Saç köklerini güçlendirmesi ve hücre yenilemesi sebebiyle saç dökülmesinde ciddi oranda azalma görülür. Deri altındaki saç köklerinin çıkmasını kolaylaştıran bu yöntem ayrıca saçların sağlıklı ve güçlü şekilde uzamasını da sağlar.

PRP Saç Tedavisi Kaç Seans Yapılmalı?

PRP saç tedavisi uygulama süresi ve sıklığı, hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Normalde 2 yılda bir yenilenmesi en sağlıklı olanıdır. Uygulama 4 veya 6 seans halinde gerçekleştirilir. Seans sayısı ve süresi hastanın saç durumuna bağlıdır. Ancak bazı özel durumlarda 6’dan fazla uygulama yapılması da mümkündür. Seanslar arasında en az 15’er günlük zaman bırakılması en sağlıklı olanıdır. Ama ilk iki seans aralığı 1 ay şeklinde olmalıdır. 2 yılın sonunda uygulamanın yenilenmesi saçların sürekli güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Eğer saç ekimi operasyonunun etkisini güçlendirmek için yapılacaksa bu aralığın 1-1.5 yıl olması tavsiye edilir. Saç ekiminden sonraki ilk PRP uygulamasının, ekilen köklerin dökülerek yerine kalıcı saçların çıkmasından ve belli bir uzunluğa ulaşmasından sonra yapılması en doğrusudur.

PRP saç tedavisi güvenilir bir uygulamadır. Kişinin kendi kanından elde edilen bu sıvı hiçbir madde ile karıştırılmadan ve temas etmeden hastaya enjekte edilir. Alerjik reaksiyon veya enfeksiyon riski yoktur. Uygulama esnasında hasta fazla acı hissetmez. Enjeksiyon esnasında hissedilen acı kadar bir acı oluşur. Ancak hasta isterse uygulama yapılacak bölgeye sedatif bir sprey uygulanarak geçici uyuşma sağlanabilir.

PRP uygulamasının etkisi hemen görülür. Mezoterapide olduğu gibi sıvı deri altına enjekte edildiği anda hücreler çalışmaya başlar. Uygulamadan sonra herhangi bir kaşıntı, rahatsızlık, ağrı veya acı hissedilmez.  Ancak saçlardaki olumlu etkilerinin tam olarak fark edilmesi için ortalama 1 ay geçmesi gerekir.

PRP saç tedavisi cerrahi bir uygulama olmadığı ve tamamen kişinin kendi vücut sıvıları ile gerçekleştirildiği için kalıcı bir yöntem değildir. Çeşitli faktörler PRP’nin etki süresini belirler. Genetik yapı, saça uygulanan kimyasal işlemler, cinsiyet, hava koşulları, kullanılan ilaçlar gibi farklı sebeplerle PRP’nin etki süresi değişir. Ancak tam anlamıyla gerçekleştirilen bir PRP saç tedavisi sonrasındaki ikinci uygulama için 2 yıl kadar beklenilmesi gerekir. Bundan sonra her 2 yılda bir yapılacak PRP uygulamalarının tek seansta gerçekleştirilmesi yeterli olacaktır.