Saç Ekimi Fiyatları

          Saç ekimi fiyatları hakkında çeşitli rakamlardan bahsedilir. Ancak saç ekimi fiyatları şehre, ekim yapılacak merkezin veya doktorun talep edeceği ücrete, uygulanacak tekniğe, transfer edilecek kök sayısına, kullanılacak malzemeye göre değişir. Bu bakımdan saç ekimi fiyatları konusunda tek bir tarifeden bahsetmek mümkün olmadığı gibi kampanya adı altında tek fiyat uygulaması yapılan merkezlerden de kaçınmak gerekir.

Saç dökülmesi özellikle genç erkekler için büyük bir sorundur. Bazıları saçlarını kazıtarak hem yeni bir tarz yaratmak hem de saç ekiminin masrafından kurtulmak ister. Evet, bu da bir çözümdür ve bazı erkeklere kazınmış saç çok daha karizmatik bir hava verir. Ancak kafa şeklinden rahatsız veya saçlarının olması konusunda ısrarcı olan erkekler için eski saçlarına kavuşmak her şeyden önemli hale gelir ve saçlarını kazıtmak asla tercih edilecek bir yöntem değildir.

Saç dökülmesinin ileri boyutlara vardığı kadınlarda da saç ekimi alternatif çözümlerden biridir. Yaşa, kimyasal ürünlere, yanlış bakım uygulamalarına, genetik sebeplere, hastalık veya ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesine kadınlarda da rastlanmaktadır. Her ne kadar kadınların hormon yapısı erkeklerden farklı olduğu için kellik çok istisnai olsa da, saç dökülmesi ileri boyutlara varan kadınlarda da psikolojik sorunlar görülür. Çünkü saç, binlerce yıldır doğal güzellik ve gençliğin sembolü olarak kabul edilir. Tüm kadınlar için güzel olmanın ve görünmenin ilk adımı bakımlı ve gür saçlardır.

Hal böyle olunca her çeşit estetik uygulama konusunda ilerleme kaydeden tıp ve teknoloji, saç ekimi yöntemini geliştirerek saç dökülmesinin sonuçlarını kalıcı olarak ortadan kaldırmayı başarmıştır. İlk uygulamaya başlandığı dönemden bugüne kadar saç ekimi yöntemleri konusunda sayısız teknik kullanılmış, bu tekniklere her geçen gün yenileri eklenmiştir. Elbette yeni teknolojiler bir öncekine göre daha gelişmiş kabul edilebilir ancak bazen bir önceki yöntem kişide çok daha başarılı sonuçların elde edilmesini sağlar. Çünkü saç ekimi konusunda uygulanan tekniklerin tamamı bazı asgari şartların varlığına bağlıdır. Bu asgari şartlar herkeste aynı düzeyde olmadığı için her yeni yöntem herkese uygulanabilir gibi bir sonuç çıkarmamak gerekir.

Saç ekimi için ilk ve en önemli şart, kişinin transfere uygun sağlıklı saç köklerinin bulunmasıdır. Bu nitelikte kökler genellikle ense bölgesindeki kıllardır. Ancak kişinin tüm saçı dökülmüşse, vücudundaki transfere uygun başka kıl kökleri de saç ekimi için kullanılabilir. Göğüs, kasık bölgesi, sakal veya kollarından alınan kılların da saç ekimi için kullanılması mümkündür. Yeter ki kökler transfere uygun nitelikte olsun.

Eğer transfere uygun saç kökü varsa, ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre greft yani saç kökü çıkarılır. Bu işlem için FUE veya DHİ denilen iki farklı yöntem kullanılabilir. Hangi tekniğin uygulanacağına kişinin mevcut durumuna göre doktor karar verecektir. DHİ yönteminde kökün çıkarılması için çok küçük kesiler açılırken FUE tekniği mikro uçlu iğnelerle kesi yapılmadan köklerin çıkarılarak yerleştirilmesi şeklinde uygulanır.

 

Fue saç ekimi son dönemde daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü bu yöntemde kıl kökleri çok daha az süre hava ile temas etmekte ve bu yüzden ekim sonucu daha başarılı olmaktadır. Ancak bazı kişilerin fizyolojik yapıları DHİ yöntemi için daha uygundur. Hangi yöntemin hastaya daha uygun olduğuna mevcut köklerin durumuna göre operasyonu yapacak doktor karar verir.

Bazı hastalarda nakle uygun kök sayısı azdır. Bu yüzden ekim sıklığı ve transfer edilecek kök sayısı da daha az olacaktır. Bazen ekim işlemi için tek seans yeterli iken bazı durumlarda iki yada üç seansa bölmek gerekir.

Genel olarak saç ekiminden sonra hasta taburcu edilir. Ancak bazı kişilerde görülen gerek üzerine bir gece hastanede kalması istenebilir. Operasyondan sonraki iyileşme süreci ve kullanılacak ilaçlar sebebiyle de saç ekimi fiyatları farklı rakamlara ulaşabilmektedir.

İşte tüm bu kişiye özel durumlar saç ekimi fiyatları konusunda belirleyicidir. Eğer saç ektirmek istiyorsanız, öncelikle buna uygun olup olmadığınız konusunda bir görüş almalısınız. Çünkü gerekli ve yeterli saç kökünüz yoksa saç ekimi yapılması zordur. İyi bir tetkik, planlama ve uygulama ile saç ekimi yaptırmanız halinde sonuç almamanız için hiçbir sebep yok. Yeter ki işin uzmanı ve güvenilir bir merkezle görüşün.