Sakal Ekimi

           Sakal ekimi, saç ekimi teknolojisinin doğal bir sonucu olarak uygulanmaya başlanmıştır. Çünkü sakal ekimi saç ekimi ile aynı yöntem ve cihazlarla gerçekleştirilen bir işlemdir.

Erkekler için sakal, kadınların kaş ekimi kadar önemli bir estetik unsurdur. Genetik olarak hiç sakalı çıkmayan erkekler olduğu gibi dökülme veya çeşitli cilt hastalıkları sebebiyle sakal alanında boşluklar da meydana gelebilir. Her durumda ortaya çıkan görüntü estetik olmayacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırmak isteyen erkeklerin bir kısmı estetik yöntemlerle çözüm bulmaya çalışır.

Bazı erkeklerde saçkıran veya kıl dönmesinin yarattığı tahribat gibi sorunlar sebebiyle sakal kısmında açıklıklar meydana gelir. Sakalını uzun kullanmak isteyenler için de düzenli traş olanlar için de görsel bir sorun haline gelen bu durumun giderilmesi sakal ekimi ile mümkündür.

Saç ekiminden daha kısa süren ve daha ucuz olan bu uygulama ile sağlıklı ve estetik görünümlü sakallara kavuşulabilir. Aynı şekilde, sakal ile birlikte bıyık ekimi de yapılabilmektedir. İki uygulamanın aynı anda yapıldığı operasyonlar da vardır.

Saç ekimi teknolojisinin gelişmesi sakal ekimi için de uygulanabilir olduğunu ortaya koymuştur. Saç ekiminde olduğu gibi saçlı derininin uygun bölgesinden veya yüzde istenmeyen alanlarda bulunan kıl köklerinden alınan greftlerin ekim yapılacak alana yerleştirilmesi ile sakal ekimi gerçekleştirilir. Örneğin boyun veya elmacık kemiği üzerinde bulunan kıl kökleri sakal ekimi için transferde en çok tercih edilen alanlardır.

Eğer kişinin yüzünde sakal ekimi yapmaya uygun kıl kökü yoksa ense kıllarından veya vücudundaki başka alanlardan kıl transferi mümkündür. Bu işlem için tıpkı saç ekiminde olduğu gibi DHİ veya FUE tekniği uygulanabilir. Ancak iz bırakmaması ve daha çabuk iyileşmesi açısından FUE tekniği sakal ekimi için daha uygundur.

Transfer edilecek kökün alınacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra mikro ölçekli uçlara sahip iğnelerle kıl kökleri tek tek çıkarılır. Ekim için kullanılan özel solüsyonda belli bir işleme tabi tutulduktan sonra ekim yapılacak alanda açılan oluklara yerleştirilir. Ekim yapılacak alanda açılan bu oluklar da çok ince uçlu iğnelerle yapılmaktadır. Herhangi bir kesi açılmadan uygulanan bu işlem, sakal ekimi için de en uygun yöntemdir. Yani sakal ekimi için iz bırakmaması açısından FUE yöntemi daha doğru bir tekniktir.

Sakal ekimi yapılmadan önce doktorunuz yüzünüz için sakal çizgisi ve modelleme gerçekleştirir. Böylece sadece yeni sakallara değil, istediğiniz şekilde yeni bir sakal şekline de kavuşabilirsiniz. Yüzünüze yakışacak modelde bir sakal şekli ve gür sakallar sizi daha genç ve sağlıklı gösterecektir. Bölgesel kök transferlerinde yani sadece açılan alanlara yapılacak ekimde maksimum 1000 kök greft yeterli olacaktır. Eğer tam köse birine uygulama yapılacaksa 3000 köke kadar transfer gerçekleştirilebilir. Ancak transfer edilecek kök sayısı tamamen kişideki donör kök sayısına ve beklenen görünüme bağlıdır. Hiç sakalı olmayan birine bazen 1000 kök transferi bile ciddi anlamda görünüm değişikliği sağlamaktadır. Yani transfer edilecek kök sayısı kişinin beklentisine ve transfere uygun kök sayısına bağlı olarak değişecektir.

Uygulamadan sonra dikkat edilmesi gereken konular hakkında doktorunuz tarafından bilgilendirileceksiniz. İlk yıkamanın en erken 24 saat sonra yapılması ve çok yumuşak hareketlerle olması gerekir. Ekimden birkaç gün sonra ekim yapılan köklerdeki kan pıhtıları yüzden atılmış olacaktır. Ve birkaç gün içinde yeni sakallar çıkmaya başlar. Bu aşamada ekim yapılan yerlerde hafif sicilce görünümlü kırmızılıklar olacaktır. Bu durum 10-15 gün içinde tamamen ortadan kalkar. Oluşan bu kırmızılıklara kesinlikle dokunulmaması gerekir.

Sakal ekimi yapıldıktan sonra 1 ay boyunca kesinlikle traş olunmamalıdır. Zaten ekimden birkaç gün sonra yeni sakallar çıkmaya ve uzamaya başlayacaktır. Bunlar operasyondan 15 gün kadar sonra dökülür. Bu olağan bir sonuçtur. Bu aşamadan sonra esas ve kalıcı sakallar 4 ila 8 ay arasındaki sürede yeniden çıkacaktır.

         Sakal ekimi işleminden ortalama 6 ay içinde yeni sakallarınız çıkmış ve uzamaya devam ediyor olacaktır. Bazen bu süre 1 yıla kadar çıkabilir. Ancak ekilen sakallarınız yanında mevcut sakallarınızın da sağlıklı şekilde uzaması için özenli davranmanız gerektiğini unutmamalısınız. Sakal bakımı ve traş konusunda dikkatli davranmanız ve kimyasal içeriği düşük ürünler kullanmanız tavsiye edilir.